Nici liftingujące

NICI NIEWCHŁANIALNE (NIEROZPUSZCZALNE) – obojętne biochemicznie względem organizmu – tkanki ludzkie nie reagują odczynem zapalnym na ich obecność (zbudowane głównie z polipropylenu, materiału powszechnie stosowanego do produkcji głębokich szwów już od ponad pół wieku np. szwy kardiologiczne). W medycynie estetycznej powodem stosowania nici niewchłanialnych jest oczekiwanie długotrwałego efektu unoszenia i podtrzymywania, przy jednoczesnej obojętności biochemicznej względem naszych tkanek. Struktura przestrzenna szwów może być gładka lub pokryta drobnymi haczykami (ang. barbed).

Umów wizytę

NICI WCHŁANIALNE (ROZPUSZCZALNE) – wykonane głównie z mieszaniny kwasu glikolowego oraz polimlekowego.

Nici, w zależności od ich składu chemicznego, w różnym czasie są wchłaniane z miejsca założenia.

Proces wchłaniana powoduje odczyn zapalny tkanek , w wyniku którego dochodzi do stymulacji  fibroblastów i produkcji kolagenu.

Wchłanialne nici pokryte haczykami mają mniejszą siłę mechanicznego unoszenia tkanek w porównaniu z nićmi niewchłanialnymi, ale dzięki właściwościom biochemicznym mają działanie rewitalizujące na tkanki. Nici z haczykami – nie wymagają wytworzenia pętli wokół unoszonych tkanek, tylko pociągają tkanki równomiernie na całej długości założonej nici, dzięki drobnym zaczepom na swojej powierzchni.

Haczyki na pojedynczej nici mogą być pochylone w jednym kierunku (ang. mono directional barbed threads) lub w dwóch przeciwnych kierunkach (bi -directional barbed threads).

Mikroskopijne haczyki różnią się budową pod względem długości, gęstości rozłożenia wzdłuż nici oraz kąta ustawienia. Po wprowadzeniu nici do tkanki podskórnej – haczyki podciągają skórę i powodują tworzenie włókien kolagenowych, niezbędnych aby zapewnić podparcie tkankom miękkim twarzy. Efekt podniesienia utrzymuje tkanki we właściwym miejscu.

Nici wchłanialne, biozgodne i bezpieczne, wykonane z kwasu mlekowego i polikaprolaktonu, który zapewnia utrzymanie efektu odmłodzenia skóry przez około 2 lat.

Dr Marlen Sulamanidze i jego synowie: George’ i Konstanty, również chirurdzy plastycy; stworzyli nową linię nici – na bazie materiału bioabsorbowalnego w pełni wchłanialnego z kapolimeru kwasu L- polimlekowego i kaprolaktonu L-lactic-e-caprolactone ). Kwas polimlekowy stopniowo uwalniając się intensywnie biorewitalizuje skórę i pobudza produkcję kolagenu ( wzmacniając efekt odmłodzonej skóry i hamując procesy starzenia ).

Rozwiązania w technologii nici APTOS od 1996 roku otrzymały prestiżowe międzynarodowe nagrody oraz w Polsce zostały nagrodzone : Perłą Dermatologii Estetycznej w 2013 roku – dla najlepszego produktu do niechirurgicznego liftingu. Posiadają również wszelkie niezbędne certyfikaty medyczne obejmujące Kraje Unii Europejskiej, Azji i Rosji.

Dostępne są na całym świecie, posiadają znak CE (Certyfikat Unii Europejskiej) od 2004 roku oraz stosowne zezwolenia i certyfikaty dopuszczające do stosowania nici w ponad 90 krajach na świecie między innymi: Australia, Brazylia, Tajlandia, Korea, Kolumbia, Arabia Saudyjska, Kuweit i Dudaj, Singapur, Filipiny.

Nici wchłanialne wykonane są z rozpuszczalnej substancji PDO – polidioksanon .

Jest to syntetyczne włókno, składające się z jednego (monofilament) lub dwóch skręconych włókien (polifilament), które rozpuszczają się w tkance w określonym czasie. Nici są w pełni bezpieczne i wchłanialne przez organizm. W medycynie polidioksanon jest stosowany od ponad 20 lat: w szwach chirurgicznych, w gastroenterologii, urologii, ginekologii i okulistyce.

W 2008 roku w Korei Południowej opatentowano pierwsze systemy nici PDO – umieszczone na specjalnej igle do zastosowań w zabiegach medycyny estetycznej. Od tego czasu zabiegi są wykonywane w Korei, Japoni, Ameryce Północnej i Południowej oraz Rosji, Krajach Europy Zachodniej. Posiadają Certyfikat bezpieczeństwa Unii Europejskiej – CE .

Mechanizm działania PDO opiera się na:

Mechanicznym napięciu i uniesieniu skóry – tworząc rusztowanie (poprzez wprowadzenie nici PDO w głębokie warstwy: skóra właściwa lub tkanka podskórna) oraz wykorzystaniu biomedycznych właściwości polidioksanonu, który stymuluje produkcję kolagenu (odpowiedzialnego za jędrność) i elastyny (odpowiedzialnej za sprężystość).

PDO – stymuluje również syntezę kwasu hialuronowego – niezbędnego do młodego wyglądu skóry.

Procedura implantacji nici PDO jest bezpieczna – nić jest umieszczona w sterylnej, bardzo cienkiej igle, przy pomocy której wprowadzona zostaje w określone okolice ciała.

Efekt estetyczny będzie widoczny po około 2-3 tygodniach, a polidioksanon – jako stymulator tkankowy wywołuje nasilenie efektu odroczone w czasie.

Proces wchłaniania PDO trwa do 8 miesięcy a efekty poprawy wyglądu skóry, delikatnego liftingu utrzymują się do 2 lat.

Przed zabiegiem:

  1. konsultacja z lekarzem,
  2. na 1 tydzień przed – nie przyjmować leków rozrzedzających krew, zawierających kwas acetylosalicylowy np. Aspiryna.

Zabieg:

  1. Trwa od 30 minut do 2 godzin
  2. Znieczulenie miejscowe – Lidokaina.
  3. Lekarz wprowadza nici z zastosowaniem igły lub kaniuli wzdłuż wykonanych zaznaczeń miejsc zabiegowych.

Po zabiegu:

W ciągu 24 godzin od wykonania procedury w obszarze zabiegowym należy przykładać zimny kompres. Przez okres 2-3 dni powstrzymywać się od picia gorących napojów i spożywania gorących posiłków oraz alkoholu przez około 2 tygodnie.

Po zabiegu zaleca się pacjentowi w domu przecierać miejsca wkłucia i wprowadzenia igły roztworem odkażającym.

W okresie około 2 tygodni od przeprowadzenia zabiegu zaleca się ograniczyć aktywność mimiki twarzy (nie jeść hamburgerów, głośno się nie śmiać), nie stosować masaży, unikać wysiłku fizycznego np. fitness, nie korzystać z zabiegów intensywnie rozgrzewających np. kąpiele w saunie, czy z basenu.

W obszarze zabiegowym nie stosować żadnych zabiegów rozgrzewających ( w tym laserów, fali radiowej, ultradźwiękowej itp.) przez okres nie krótszy niż miesiąc od zabiegu implantacji nici, a najlepiej dwa miesiące.

Jak również w okresie około dwóch miesięcy przeciwskazany jest głęboki masaż, fizjoterapia (wyjątek: mikroprady, kriolift) i stosowanie innych technik – śródskórnie.

W przypadku odczuwania bólu można zastosować środki przeciwbólowe. W celu przyspieszenia wchłaniania krwiaków zaleca się smarowanie maścią heparynową, żelem typu Lioton i innymi preparatami o podobnym działaniu np. Auridermem XO lub Arniką .

Zabieg wykonany w reżimie sali zabiegowej w osłonie antybiotykowej.

SKUTKI UBOCZNE:

  • zasinienie, obrzęk, tkliwość w miejscu zabiegu (ustępują po 1 tygodniu)
  • tuż po zabiegu występują przejściowe nierówności i drobne zagłębienia oraz pacjent odczuwa dyskomfort przy dotykaniu okolic wprowadzania nici (zanikają w ciągu kilku tygodni),
  • wylewy podskórne – utrzymują się około 2 tygodni.

Efekty:

  • Natychmiastowy (mimo widocznego obrzęku – ustępującego po kilku dniach),
  • Znaczący efekt poprawy wyglądu, po upływie kilku tygodni w zależności od implantowanych nici,
  • Utrzymują się 2-3 lat.

Przeciwskazania:

  • ciąża, karmienie piersią
  • choroby autoimmmunologiczne
  • kolagenoza
  • hemofilia, zaburzenia krzepnięcia
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych
  • zaburzenia psychiczne i neurotyczne
  • bliznowce
  • opryszczka w miejscu zabiegu
  • indywidualna nietolerancja preparatów stosowanych w trakcie procedury (np. znieczulenia)
  • stan zapalny skóry w obszarze planowanego zabiegu.