Laser naczyniowy

W swojej praktyce używamy lasera naczyniowego VariLite, który umożliwia  zamykanie przezskórne zmian naczyniowych przy użyciu fal  o długości 532 nm i 940 nm. Laser naczyniowy służy do zamykania drobnych poszerzeń naczyń na twarzy, okolicach nosa  tzw. teleangiekazji. Laserem naczyniowym również zamykamy tzw. pajączki naczyniowe na skórze nóg, które często towarzyszą zmianom żylakowym. Laserem naczyniowym również można zamykać naczyniaki o niewielkich rozmiarach.

Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie na wizycie w gabinecie lekarskim, w okresie rekonwalescencji zaleca się stosowanie odpowiednich kremów osłaniających i przyspieszających gojenie. Nie ma potrzeby chodzenia w pończochach kompresyjnych po zabiegach na kończynach dolnych

Umów wizytę

Leczenie laserowe jest przeznaczone dla mniejszych naczyń krwionośnych, które szybko się wypróżniają i wypełniają się ponownie w umiarkowanym tempie. Fala o długości 940 nm jest preferowana do leczenia naczyń krwionośnych nóg, ale fala o długości 532 nm może być używana do leczenia podskórnych, małych, czerwonych naczynek krwionośnych. Leczenie laserem stosujemy w naszej praktyce najczęściej jako terapię końcową po wcześniejszym leczeniu niewydolności żył powierzchownych, skleroterapii żył zasilających . Dla każdego pacjenta ze zmianami żylnymi kończyn dolnych tworzymy indywidualny plan leczenia po wykonaniu wcześniej diagnostyki ultrasonograficzne Duplex-Dopper.

Są zwykle leczone przy zastosowaniu zarówno długości fali 532 jaki 940 nm, z pomyślnym efektem niezależnie od średnicy naczyń krwionośnych. Jednakże drobne naczynia krwionośne (o średnicy < 125 mikronów) zazwyczaj lepiej reagują na długość fali 532 nm, podczas gdy duże naczynia krwionośne (o średnicy > 350 mikronów) zwykle lepiej reagują na długość fali 940 nm. Małe i średnie naczynka krwionośne (o średnicy 125 – 350 mikronów) reagują dobrze na obie długości fal i wybór konkretnej długości często uwarunkowany jest głębokością położenia naczynka, dyskomfortem pacjenta, pigmentacją skóry, chłodzeniem skóry i reakcją naczynek krwionośnych. Efekt końcowy leczenia za pomocą obu długości fal to natychmiastowy zanik naczynek bez poparzenia skóry.

Końcówki naczynek są zwykle leczone w pierwszej kolejności, przy użyciu długości fali: 532 lub 940 nm i umiarkowanej Gęstości Energii, podobnej do tej używanej w przypadku leczenia rozszerzonych naczynek krwionośnych twarzy. Podstawa (rdzeń) naczynek lub żyła boczna jest leczona w ostatniej kolejności. W celu leczenia rdzenia oraz aby upewnić się, że naczynka są pozamykane używa się zwykle większej Gęstości Energii i/lub fali o długości 940 nm.

Są leczone w podobny sposób, jak rozszerzone naczynka krwionośne twarzy, przy użyciu długości fali 532 lub 940 nm i umiarkowanej Gęstości Energii. W przeciwieństwie do rozszerzonych naczynek twarzy, naczyniaki starcze nie znikają w trakcie zabiegu. Efektem końcowym jest szarzenie/ciemnienie. Zamierzonym efektem leczenia jest zniknięcie zaczerwienień.